Kalendarz rozwoju.

Odnośnie poprzedniego wpisu, przypomniałam sobie że mamy coś takiego jak wujek Google, z ciekawości sprawdziłam kalendarz rozwoju, dziesięciomiesięcznego dziecka, zobaczcie.
(W tym poście, moje wypowiedzi są pogrubione)

Co dziecko już umie:

Wstaje samo, trzymając się mebli. Sprawdźcie, czy wszystkie meble w waszym domu są dostatecznie stabilne, by służyć malcowi za podporę. Lekkie szafki i regały najlepiej przymocować do ściany.

– Julek trzymanie, opanował do perfekcji. 

Chodzi bokiem, trzymając się mebli. Śpioszki i pajacyki ze stópkami zamieńcie na dresowe spodenki i skarpetki z gumowymi antypoślizgowymi spodami. W nich dziecku będzie wygodnie i nie poślizgnie się tak łatwo.

-To również.

Kroczy do przodu trzymane za obie rączki. Choć bardzo to lubi, lepiej jednak nie prowadzajcie go w ten sposób zbyt często. Gdy dziecko będzie na to gotowe, samo ruszy w drogę.

– Kroczy do przodu trzymany za obie i za jedną rączkę.

Bawi się klockami. Nie potrafi jeszcze z nich nic budować, ale z zapałem wkłada je do pudełka i wyjmuje, przekłada, ustawia obok siebie i burzy zbudowaną przez was wieżę. Ważne, by klocki były duże (żeby nie dało ich się włożyć do buzi) i lekkie (żeby maluch nie uderzył się nimi boleśnie).

– Julian nie bawi się klockami, jak na razie wkłada je do buzi

Rozumie proste polecenia. Podaje zabawkę, gdy je o to poprosicie (co nie znaczy, że wypuści ją z rączki), współpracuje przy ubieraniu. Gdy mu na coś nie pozwalacie, mówiąc stanowczo: „Nie! Nie wolno!”, na chwilę przerywa to co robi, zaraz jednak powraca do zakazanej czynności.

– Nie sprawdzałam tego, czy coś by mi podał
– U nas niestety nie współpracuje przy ubieraniu
– Również i u nas dziecko reaguje na, NIE NIEWOLNO 

Naśladuje gesty dorosłego. Na przykład gdy prosicie, by zrobiło pa pa babci, posłusznie macha łapką, podaje rękę na hasło: „Cześć”. Oczywiście będzie to robić, jeśli wcześnie nauczycie je takich gestów.

-Opanowane do perfekcji

To normalne, że:

Dziecko jeszcze nie chodzi przy meblach, a czasem nawet nie próbuje wstawać. Wiele niemowląt w tym wieku z zapałem śmiga na czworakach i to im w zupełności wystarcza. Nie denerwujcie się opieszałością malca ani nie próbujcie go poganiać. Raczkując doskonali koordynację ruchów i ćwiczy mięśnie potrzebne do przemieszczania także w pozycji pionowej. Pozwólcie więc mu swobodnie baraszkować na podłodze, turlać się i chodzić na czworakach.

Dzięki temu już wkrótce będzie gotowe stanąć na nogi i ostrożnie ruszyć najpierw w bok, a potem naprzód.

Nie należy się też martwić, gdy 10-miesięczny malec rwie się już do chodzenia. Jeśli próbuje stawiać pierwsze kroki, widocznie jest na to gotowy. Są dzieci, które w ogóle pomijają etap raczkowania i od razu zaczynają chodzić. Zwykle wtedy wyruszają w drogę wcześniej, nawet w 10., 11. miesiącu.

– Mój jak zwykle wyszedł przed orkiestrę i zalicza się do tych, którzy się rwą do chodzenia.

 

Zabawy i zabawki:

Dłonie malca są coraz sprawniejsze. Z łatwością przekłada klocki z kubełka do kubełka, pociąga samochodzik za sznurek, przekłada strony w książce, naciska ruchome elementy.

W czasie zabawy zwraca uwagę na szczegóły. Bawi się frędzlami dywanu, dotyka oczu misia, obmacuje ozdobne guziki naszyte na kanapę. Warto mu teraz kupować zabawki, w których jest dużo kolorowych przycisków, suwaków i pokręteł. Dzięki nim będzie mógł bezpiecznie oddać się sztuce manipulacji.

– Zdecydowanie, nic mu nie umknie.

Maluch bardzo lubi też zabawę w chowanie i poszukiwanie. Jeśli przy nim ukryjecie zabawkę, błyskawicznie ją znajdzie. Z satysfakcją wyciąga grzechotkę spod poduszki, ściąga kocyk z przykrytego nim misia, zdejmuje odwrócone do góry dnem pudełko kryjące klocki. Uwielbia też chować się np. za zasłonę lub pod stół i słuchać, jak go szukacie. A gdy zostanie wreszcie znaleziony, zanosi się śmiechem.

-Chętnie wypróbuje

Artykuł wzięłam ze strony: http://www.edziecko.pl/pierwszy_rok/1,79404,11108895,Rozwoj_dziecka___dziesiaty_miesiac_zycia.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s